پاورپوینت مدل باتلر چرخه حیات منطقه گردشگری

پاورپوینت مدل باتلر چرخه حیات منطقه گردشگری

دسته بندی:

قیمت: رایگان

تعداد نمایش: 179 نمایش

حجم فایل: 1.58M

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۲۵ شهریور ۱۳۹۶

به روز رسانی در: ۲۳ شهریور ۱۳۹۶

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

رایگان – خرید

دانلود پاورپوینت مدل باتلر چرخه حیات منطقه گردشگری

باتلر مدل خود را در توسعه تفریحگاهها و مکانهای گردشگری در سال ۱۹۸۰ ارایه کرد و با توجه به تحقیقاتی که انجام داد در مدل خود از مفهوم (چرخه حیات تولید) (چرخه زندگی مقصد) استفاده کرده است. باتلر برای توسعه گردشگری  ۵ مرحله مختلف را برمی شمارد:

  • ۱- اولین مرحله در فرآیند توسعه گردشگری مرحله « کشف» است. باتلر عقیده دارد كه برای یك شهر تعداد معدودی گردشگر وجود دارد و اثرات اقتصادی گردشگری كم است.
  • ۲- این مرحله افزایش فعالیت های گردشگری است. در این مرحله تعداد گردشگران شروع به افزایش می كند. در این مرحله معمولاً گردشگران مدت اقامت كوتاهتر اما با تعداد بیشتری به یك مكان مقصد می آیند.
  • ۳- در مرحله توسعه؛  رشد سریع گردشگر و تغییرات دراماتیك در همه جنبه های بخش گردشگری در یك مدت زمان نسبتاً كوتاه بوجود می آید. این مرحله نیز مانند سایر مراحل مدل به صورت انتقالی صورت می گیرد تا اینكه به سرعت صورت گیرد.
  • ۴- این مرحله با عنوان « تحکیم بخشی» نامیده می شود. در این مرحله نرخ رشد گردشگران و سایر فعالیت های مربوط به گردشگری كاهش می یابد گرچه تعداد واقعی گردشگران درحال افزایش است.
  • ۵- مرحله رکود مرحله بعدی است که به آن مرحله اشباع نیز گفته می شود. در مرحله رکود مشکل افزایش ظرفیت بر یا ظرفیت بیش از اندازه شکل می گیرد و این مساله سبب زوال محصول گردشگری می شود.
  • ۶- ممكن است مرحله ركود برای مدتی وجود داشته باشد و پس از آن، ممكن است دو حالت افزایش و یا كاهش در تعداد گردشگران مراجعه كننده به وجود آید. حالت كاهش زمانی وجود می آید كه گردشگرانی كه مكرر می آیند با محصولاتی كه عرضه می شود راضی هستند.
  • ۷- مرحله نوسازی: كه منظور از آن، تجدید ساختار مقصد است. در مدل باتلر اینگونه شرح داده می شد كه بعد از مرحله رکود؛ مرحله تجدید ساختاری اتفاق می افتد. به عقیده باتلر تجدید ساختار زمانی اتفاق می افتد كه محصولات جدید گردشگری عرضه شده و یا تصوری جدید متفاوت از مقصد برای مردم بوجود آید.

عنوان: پاورپوینت مدل باتلر چرخه حیات منطقه گردشگری
فایل اول توسط خانم فهیمه (سوفی) طوافی، دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم دانشگاه تهران، تهیه شده است.
فایل دوم توسط آقای یونس قاسمی، کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم دانشگاه تهران، تهیه شده است.

 

در مورد این اثر نظر دهید